Filmlerinden 10 kült sahnede David Cronenberg’in 80 yılı

Mutlu Yıllar david cronenberg. O toronto vizyoner yönetmen bugün 80 yaşına giriyor yarım asırdan fazla kamera arkasında yaşadı. Tartışmalı ve deneysel, Kanadalı büyükusta vücut terörü öncüsü, bireyin bedensel mutasyon, enfeksiyon ve et kontaminasyonu korkusunu araştıran bir alt tür. “İnsan ve teknolojinin” kaynaşmasına takıntılı olan Cronenberg, poetikasını en üst düzeyde şu başyapıtlarda ifade etti: videodrom VE Sinek.

Bir gazeteci ve piyano öğretmeninin oğluyönetmen ve senarist, çok küçük yaşlardan itibaren (Isaac Asimov ve Philip Ok. Dick’in romanlarından Marvel ve DC çizgi romanlarına kadar) bilim kurgu hikayelerine tutkuyla bağlıydı ve ilk hikayelerini yazmaya başladı. Lepidoptera’ya özel bir hayranlıkla entomolojiye olan ilgisi, onu 1963’te Toronto Üniversitesi’ne kaydolmaya yöneltti. Ancak öğreniminin ilk yılında İngiliz dili ve edebiyatında uzmanlaşmak için botanik uzmanlığını bırakır. Geleneksel olmayan sineması için William S. Burroughs ve Vladimir Nabokov gibi Beat Kuşağı yazarlarından ilham alarak edebiyat bölümünden bu şekilde mezun oldu. İle ilgili James Woods içine çekildi şişmiş ve deforme olmuş televizyon içinde Jeff Goldblum’un dönüşümü kocaman bir böcekte ne geçer Rosanna Arquett ile arabada seksve çökmeler değin deli estetik cerrahi prosedürleri sonunda geleceğin suçları. Kanadalı yönetmenin 80. yılını filmlerinden 10 kült sahneyle kutlayalım.

daha fazla gör

İçinde patlayan kafa tarayıcılar (1981)

Tarayıcılar, zihinleri kontrol edebilen ve kurbanlarına zarar verebilen olağanüstü psişik güce sahiptir. Cronenberg’in ilk uluslararası hiti. Kanadalı yönetmen, odaya geç kalan izleyicilerle “kavga etmek” için filmin ilk 10 dakikasında konferans salonuna ünlü kafa patlaması sahnesini yerleştirmeye karar verdi.

James Woods, Debbie Harry’nin dudaklarından büyülendi videodrom (1983)

Woods, seks takıntılı bir kablo kanalının başıdır. sarışın Debbie Harry (burada ateşli kızıl saçlı), insan ve teknoloji arasındaki kirlenme hakkında film-manifestosunda. Çarpık televizyon, özel efekt sihirbazı Rick Baker’ın (Londra’da bir Amerikan kurt adam).

Çarşaflar yanıyor öldürme bölgesi (1983)

Komadan uyanan bir edebiyat profesörü, öngörü gücüne sahip olduğunu keşfeder. Hollandalı medyum Peter Hurkos’a dayanan Stephen King’in çok devil kitabından. Yanan yatak sahnesinde Christopher Walken’in yüzündeki ter aslında üzerine püskürtülen alev geciktirici bir kimyasaldı.

Brundle, Brundlefly ne’e dönüşür Sinek (1986)

Bir bilim adamı bir ışınlanma makinesi yapar, ancak bu süreçte bir şeyler ters gider. yeniden yapımı Doktor Ok.’nin deneyi George Langelaan’ın hikayesine dayanan 1958’den. Jeff Goldblum, sinek dönüşümü için bazen 10 saat süren zorlu makyaj seanslarından geçti.

Jeremy Irons ve dublörü ayrılmaz (1988)

Jeremy Irons, kıvrımlı bir tünele çekilen jinekolojik ikizler Beverly ve Elliot Mantle’ı canlandırıyor. Bari Wooden ve Jack Geasland’ın aynı adlı romanından uyarlanan movie, 1975’te New York’ta saygın Marcus ikizlerinin Manhattan’ın Yukarı Doğu Yakası’ndaki apartmanlarında ölü bulunduğunda meydana gelen bir haber bölümünden esinlenmiştir. kir ve açıklanamaz bir yarı terk edilmişlik hali.

Peter Weller ve büyük siyah hamam böceği ile içki çıplak öğle yemeği (1991)

William S. Burroughs’un aynı adlı romanından esinlenen movie, bir hamam böceği yok edicisinin eroin ve insansı parazitler arasındaki akıllara durgunluk veren yolculuğunu anlatıyor.

Araba açıkken seks çökmeler (bin dokuz yüz doksan altı)

Cronenberg, James Spader’ın oynadığı en tartışmalı filmlerinden birinde (James Graham Ballard’ın 1973 romanından) çiftleşene kadar insan ve makineyi araştırıyor. O zamanki menajeri, yasal gerilim filmini yönetmesini istedi. yargıç (1996) ve bırak gitsin çökmeler, kariyerini mahvedeceğine ikna oldu. Cronenberg reddetti, fark etti çökmeler ve yeni bir ajan kiralayın. Movie ona Cannes Movie Festivali’nde Jüri Ödülü kazandırdı.

Jude Regulation ve Jennifer Jason Leigh göbek bağıyla birleşti varZ (1999)

EXistenz, oyuncuların biyolojik bağlantılar aracılığıyla paralel boyutta bir macera yaşadıkları gerçeküstü bir video oyununun adıdır. Movie, bugün kendi türünde bir kült olarak kabul edilmesine rağmen, gişede büyük bir başarısızlıktı.

Arka koltuklarda Robert Pattinson ve Julianne Moore yıldızlara giden haritalar (2014)

Moore, aynı zamanda bir aktris olan annesinin anısına takıntılı bir movie yıldızı olan Havana Segrand’ı canlandırıyor. Bunun yerine Pattinson, zengin müşterilerini küçük sorunlarından “dikkatini dağıtmaya” kararlı yakışıklı bir limuzin şoförüdür. Eski vampir Cronenberg ile ikinci işbirliğinde alacakaranlık iki yıl önce yine limuzinde sevişmek kozmopolis. İçinde yıldızlara giden haritalar 32 ünlüden bahsediliyor: Ryan Seacrest, Tatum O’Neal, Ryan O’Neal, Juliette Lewis, Ryan Gosling, Drew Barrymore, Emma Watson, Paul Thomas Anderson, Garry Marshall, Bernardo Bertolucci, Carrie Fisher, Anne Hathaway, Robert Downey Jr. , Demi Lovato, Jim Carrey, Zooey Deschanel, Kiernan Shipka, Shirley Temple, Halle Berry, Nicole Kidman, Lance Armstrong, Oprah Winfrey, Jack Cassidy, David Cassidy, Shaun Cassidy, Harvey Weinstein, Chuck Lorre, Al Gore, The Dalai Lama, Elisabeth Kübler-Ross, Rahibe Teresa ve Carl Gustav Jung.

Viggo Mortensen lahit makinesinde ameliyat oldu geleceğin suçları (2022)

Mortensen (vizyoner yönetmenle dördüncü işbirliğinde), Léa Seydoux ve Kristen Stewart’ın başrollerini paylaştığı movie, iki performans sanatçısının cerrahiyi başarılı bir sanat formuna dönüştürdüğü çok da uzak olmayan bir geleceği anlatıyor. 1970 yapımı aynı adlı filminin tamamen yeniden çevrimi değil, bir yönetmeni eski filmlerinden birini yeniden çekmeye iten birkaç sebep var. Birincisi kesinlikle teknolojik evrimde yatıyor. Yarışmacıların iç organlarının estetiğine göre değerlendirildiği bir “iç güzellik yarışması” fikri ilk olarak bir önceki bölümde ortaya atılmıştı. ayrılmaz34 yıl önce yayınlandı.

Daha fazla hikaye makyaj fuarı ilginizi çekebilir:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *