Napoli ve Eintracht arasındaki çatışmalar: Don Accardo (piskoposluk ve CSI), “dünkü gibi şiddet olduğunda, sporun olumlu değerleri gizleniyor”

(Fotoğraf: ANSA/SIR)

“Dün Napoli-Eintracht maçında yaşananlar gibi bu tür bir şiddet ya da itiş kakış olduğunda sporun tüm olumlu değerleri yok oluyor, karartılıyor. Ancak dünkü maçı keyifle yaşayan ve olayın sportif değerini tam olarak anlayan birçok kişinin de olduğunun altını çizmek isterim. Ancak ne yazık ki kötülük, en çok gürültü çıkaran ve herkesin dikkatini çeken şeydir. Dün öğleden sonra Piazza del Gesù’da meydana gelen çatışmalardan sonra, Dinlence, Turizm ve Spor pastoral bakımı ve Napoli CSI’nin dini asistanı SIR Don Rosario Accardo ile konuşuyor. Napoli-Eintracht maçı vesilesiyle deniz kıyısındaki otel. Napoli’de bir gecede gözaltına alınan yedi kişiden üçü de Alman. Napoli polis komiseri Alessandro Giuliano, Napoli Eyaletinde düzenlediği basın toplantısında, çatışmalarda altı kolluk görevlisinin yaralandığını veya yaralandığını söyledi.
“Şiddet –diyor Don Accardo– her zaman ve her anlamda kınanmalı çünkü daha önce de söylediğim gibi olumlu değerlerine zarar verdiği spor söz konusu olduğunda bile asla haklı gösterilemez. Sporun gerçek anlamı, eğlenmenin gerçek yolu, çocukluğumdan beri stadyumlara da giderim, bunun şiddetle alakası yok. Ama fark ettim ki ben stadyuma gitmeye başladığımdan beri günümüz çocuklarının konuşma ve eğlenme biçimleri değişti. Bu nedenle spordan gelen güzel, saf ve büyüleyici bir eğlencenin olduğunu insanlara anlatmak önemlidir. Ancak bu yeterli değil: ne yazık ki küçük olmayan ve tüm takımlarda – ve sadece İtalya’da değil – bulunan bu şiddetli taraftar çetelerinin gerillaları oyunların oynandığı şehirlere götürmemesi için önlemler ve stratejiler bulunmalı. oynanır oynarlar. Ancak tifüsü tasavvur etmenin bu şiddetli yolunun daha da gelişmesini önlemek için kültürel düzeyde müdahale etmek de gerekli olacaktır. Don Rosario ayrıca, “hem bir piskoposluk hem de bir spor merkezi olarak sporun olumlu değerlerini öğretmeye çalışıyoruz: turnuvalarımızda, spor faaliyetlerimizde kardeşlik, barış, saygı, sadakat ve sadakat dokunuşunu vermeye çalışıyoruz.” , mümkün olduğunda, inanç için. Bütün bunları oyun sahalarında çocuklarımıza aktarmaya çalışıyoruz ama aynı zamanda çok büyük bir sorunla da karşı karşıyayız, tam da uluslararası yankı uyandıran”. Rahip sözlerini şöyle bitiriyor: “Dünkü partinin siyasi veya ticari tartışmalarına girmek istemiyoruz. Günah keçisini bulmaya gerek yok ama muhtemelen bazı hafife almalar olmuştur.”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *